Wydłuż żywotność swojego namiotu

Twój namiot jest Twoim domem w naturze, więc odpowiednio o niego dbaj. Uwielbiany i zadbany namiot to różnica między nocą, którą należy zapamiętać, a nocą, o której można zapomnieć.

CZYSZCZENIE I SUSZENIE NAMIOTU

Niezależnie od tego, czy miałeś deszcz, czy słońce, po powrocie do domu z przygody powinieneś wyczyścić i przewietrzyć swój namiot. Generalnie po krótkich wycieczkach wystarczy wyszczotkowanie wnętrza w celu usunięcia piasku, gałązek, liści itp. oraz spłukanie letnią wodą na zewnątrz. Jednak dłuższe wycieczki mogą wymagać dokładniejszego mycia. Tylko nigdy nie wkładaj namiotu do pralki. Zamiast tego użyj gąbki, delikatnego mydła i trochę ciepłej wody, aby usunąć brudne ślady. Nie zapomnij też wyczyścić kijków i zamków błyskawicznych, zwłaszcza jeśli biwakowałeś na plaży, ponieważ piasek i sól mogą być złą wiadomością dla części metalowych.

Zostaw swój namiot w dobrze wentylowanym miejscu, najlepiej na zewnątrz, aby całkowicie wyschł.

PRZECHOWYWANIE NAMIOTU

Nigdy nie przechowuj namiotu wilgotnego, może to prowadzić do pleśni, która ostatecznie zniszczy Twój namiot. Zawsze dokładnie przewietrz go przed odłożeniem na sezon.

Najlepiej przechowywać namiot w dobrze wentylowanym miejscu. Nie używaj torby namiotowej. Zamiast tego powiesić namiot w szafce. Jeśli nie jest to możliwe, złóż go luźno i schowaj w poszewce na poduszkę lub przykryj ręcznikiem i schowaj w szafie.

Wyjmij namiot z magazynu na dzień lub dwa przed ponownym wyjściem na zewnątrz, aby dokładnie go przewietrzyć, sprawdzić, czy nie powstała pleśń i upewnić się, że masz wszystkie części. Sprawdź też swoje zamki błyskawiczne. Mogą potrzebować trochę oleju lub wosku, aby zapewnić płynne otwieranie i zamykanie.

NAPRAWA NAMIOTU

Przez cały okres użytkowania twojego namiotu, tu i tam, prawdopodobnie nastąpi dziwna naprawa. Wszystkie nasze namioty są dostarczane z zestawem naprawczym, który zawiera: zapasowy odciąg; zapasowy odcinek masztu dla każdej średnicy masztu używanego w namiocie; i rura do naprawy słupa. Jest też igła i nić oraz łaty z tkaniny namiotowej na tropik, namiot wewnętrzny i płachtę podłogową.

W przypadku dłuższych podróży zalecamy również zabranie narzędzia wielofunkcyjnego – takiego, które ma kombinerki – i taśmy klejącej, na wypadek, gdyby coś się stało i trzeba było dokonywać awaryjnych napraw w podróży.

Jak naprawić odciągi?

Najłatwiejszym sposobem naprawy odciągu jest zawiązanie węzła. Jeśli już kilka razy go zawiązałeś, najlepiej zamienić go na nową linię. Pamiętaj, aby spalić końce nowych odciągów, aby zapobiec strzępieniu się.

Jak naprawić kołki do namiotu?

Wygięte strony namiotu można zwykle wyprostować za pomocą solidnego buta do chodzenia i odrobiny chęci. Ale szczypce również dobrze sobie radzą.

Jak naprawić słupki do namiotu?

Uszkodzone sekcje można zastąpić zapasem w zestawie naprawczym. Zdejmij aluminiową wtyczkę na końcu słupa. Rozwiąż węzeł na elastycznym sznurku. Oddziel sekcje słupka i wyjmij je z przewodu. Wymień uszkodzoną sekcję na zapasową i ponownie nawlecz wszystkie sekcje bieguna z powrotem na elastyczną linkę. Zawiąż nowy węzeł, a następnie wymień aluminiową zatyczkę. Jeśli nie masz innej rezerwy, możesz nasunąć zapasową rurkę naprawczą masztu na złamaną sekcję. Dobrym pomysłem jest próba ukształtowania złamanych końcówek tak, aby były jak najbardziej okrągłe. Zmniejsza to ryzyko, że pęknięte krawędzie uszkodzą elastyczną linkę. Gdy rurka jest już na miejscu, przyklej ją na obu końcach taśmą klejącą (brak w zestawie).

Jak naprawić materiał namiotu?

Zszyj wszelkie rozdarcia, gdy tylko je zobaczysz. Następnie przyklej łatę naprawczą klejem do uszczelniania szwów na zewnątrz namiotu, a następnie obszyj brzegi łaty, aby zabezpieczyć ją na miejscu. Nie zapomnij zakleić szwów uszczelniaczem do szwów. Możesz naprawić wszelkie rozdarcia lub rozdarcia w płycie podłogowej za pomocą samoprzylepnej łatki w zestawie naprawczym. Pamiętaj, aby zakryć otwór zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie płyty podłogowej.

Jak naprawić zamki błyskawiczne?

Możesz wykonać awaryjną naprawę, zaklejając wnętrze taśmą, a następnie wykonując kilka ściegów przez tkaninę co około 10 cm.