Wydłuż żywotność swojego śpiworu

Śpiwory puchowe lub syntetyczne to duża inwestycja. Inwestujesz w wygodniejsze noce na łonie natury teraz iw nadchodzących latach, więc warto zadbać o swój śpiwór.

PRANIE I SUSZENIE ŚPIWORA

Instrukcje prania i suszenia mogą się różnić w zależności od tego, czy śpiwór jest wypełniony puchem, czy syntetyczną izolacją, taką jak G-Loft Supreme lub Supreme Microloft. Dlatego zawsze powinieneś zacząć od sprawdzenia etykiety pielęgnacyjnej w celu uzyskania szczegółowych informacji.

O ile nie zaznaczono inaczej, nasze śpiwory można prać w cyklu wolnego wirowania, przy użyciu łagodnego detergentu i w temperaturze 40°C. Ale nie używaj żadnego wybielacza ani zmiękczacza do tkanin.

Aby zaoszczędzić energię i zasoby oraz przedłużyć żywotność śpiwora, zalecamy pranie tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz. Często wystarczy dobre wietrzenie na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Lub, jeśli zauważysz brudny ślad, zalecamy ręczne umycie obszaru łagodnym detergentem, gąbką i ciepłą wodą.

Możesz zaoszczędzić czas dzięki profesjonalnemu wyczyszczeniu śpiwora, ale nie powinieneś używać metod czyszczenia na sucho śpiworów puchowych. Proces chemiczny uszkadza puch.

Można suszyć śpiwór w suszarce bębnowej; w rzeczywistości może pomóc przywrócić puszystą lekkość produktu. Ale używaj małego temperatury i regularnie sprawdzaj ubranie, aby uniknąć przegrzania.

Pamiętaj, że suszenie w suszarce bębnowej zajmie dwie-trzy godziny – przy czym puch zajmuje więcej czasu niż syntetyczna izolacja.

PRZECHOWYWANIE ŚPIWORA

Po powrocie z przygody na łonie natury wyjmij śpiwór z plecaka, potrząśnij nim i przewietrz go przez około 24 godziny.

Nie przechowuj śpiwora w torbie. To w końcu wpłynie na jakość wypełnienia, co może sprawić, że będziesz czuć się zimno i zrzędliwie podczas przyszłych wypraw. Zamiast tego powieś śpiwór w swojej szafie lub innej dobrze wentylowanej szafce.

Zanim użyjesz go następnym razem, pamiętaj, aby go potrząsnąć i odpowiednio wywietrzyć – jeśli to możliwe na zewnątrz. A po każdej nocy użytkowania powieś śpiwór na gałęzi drzewa lub na sznurze do prania, aby zapewnić mu wentylację. Wilgoć – od potu lub kondensacji – to świetny sposób na zniszczenie śpiwora.