Przedłuż żywotność odzieży izolacyjnej

Wełna jest niesamowita. Zapewnia ciepło podczas zimowych wypraw, chłodzi podczas letnich wędrówek, a wszystko to jest odporne na brud i zapachy. W pewnym sensie sprawia to, że wełna jest łatwa w pielęgnacji – biorąc pod uwagę, że sama wykonuje wiele ciężkiej pracy. Ale przy odrobinie dodatkowego wysiłku z twojej strony, twoje wełniane ubrania naprawdę mogą służyć przez całe życie.

PRANIE ODZIEŻY WEŁNIANEJ

Ze względu na jej odporność na zabrudzenia i zapachy, nie trzeba tak często prać wełny. W większości przypadków dobre wietrzenie na zewnątrz lub w wilgotnym otoczeniu (np. w łazience pod prysznicem) powinno wystarczyć. Jeśli jednak zauważysz ślady lub zapachy, możesz prać wełnę.

Najpierw sprawdź instrukcje prania na metce produktu, ponieważ część wełny nigdy nie powinna być prana w pralce. Po drugie, jeśli to tylko mały brudny ślad, lepiej wyprać ten obszar ręcznie, niż prać całą odzież. Nie tylko oszczędza to energię i zasoby, ale także pomaga przedłużyć żywotność produktu.

Jeśli można ją prać w pralce, użyj łagodnego detergentu lub detergentu przeznaczonego do wełny, niskiej temperatury i jeśli to możliwe, ustawienia prania wełny lub prania ręcznego w pralce. Ponieważ wełna składa się z białek, zwykłe detergenty mogą rozkładać aminokwasy we włóknach i usuwać naturalną lanolinę z wełny. Sprawia to, że włókna są słabsze i bardziej suche, co może ostatecznie powodować powstawanie dziur w ulubionej wełnianej koszuli.

W przypadku prania ręcznego nie należy długo moczyć wełnianej odzieży. Zamiast tego kilkakrotnie podnosić i wyjmować z wody, a następnie usunąć nadmiar wody ręcznikiem. Nie wykręcaj! Po umyciu wygładź odzież i połóż ją do wyschnięcia na płasko.

Nie susz w suszarce odzieży wełnianej. Doprowadzi to do kurczenia się, mechacenia i ogólnego spadku jakości wełnianej odzieży.

PRZECHOWYWANIE I OGÓLNA KONSERWACJA ODZIEŻY WEŁNIANEJ

Aby uniknąć przebarwień, przechowuj odzież wełnianą z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Proponujemy pokrowiec na ubrania lub kartonowe pudełko, aby Twoje wełniane przedmioty były wietrzone, ale poza zasięgiem żądnych wełny owadów i ciem. Należy pamiętać, że długotrwałe przechowywanie na wieszakach może spowodować rozciąganie i utratę kształtu.

Niektóre rodzaje wełny mogą zacząć się mechacić, szczególnie w niektórych miejscach, takich jak rękawy i boki ciała oraz na plecach, jeśli nosisz plecak. Jest to naturalne i nie wpływa na funkcjonalność odzieży. Ale nikt nie chce niechlujnie wyglądającego wełnianego swetra. Dlatego najlepiej regularnie go usuwać. Istnieją urządzenia, które usuwają pilling. Po prostu przejedź urządzeniem po powierzchni ubrania i zgol kołysanie. Ale nie naciskaj zbyt mocno; urządzenie jest jak mała maszynka do golenia, więc może uszkodzić ubranie, jeśli użyjesz zbyt dużej siły.