Czterdzieści lat doświadczenia w zakresie najwyższej jakości puchu

Od ponad 40 lat jako izolację termiczną wykorzystujemy najwyższej jakości puch. Oznacza to, że kurtki puchowe i śpiwory Fjällräven wykazują niezwykle dobre w stosunku do swojej niewielkiej wagi właściwości termoizolacyjne. Szybko zauważysz również, jak łatwo można skompresować nasze produkty puchowe, aby zajmowały jak najmniejszą ilość miejsca w bagażu. Kupując puchowy produkt, musisz przede wszystkim upewnić się, że ma on wysoką sprężystość (CUIN) i stanowi odpowiednią mieszankę pierza i puchu. Poniżej dowiesz się, co to oznacza.

Sprężystość/CUIN

Wysokiej jakości produkty puchowe podlegają ocenie pod kątem swojej sprężystości. Sprężystość to wskaźnik pływalności czyli po prostu „puszystości”. Wartość ta wskazuje, jaką część cala sześciennego zajmuje jedna uncja (27,3 g) puchu. Nazywana jest ona CUIN (z ang. „cubic inch per ounce” – „cal sześcienny na uncję”) lub właśnie sprężystością. Im wyższa jest ta wartość, tym lepsza termoizolacja.

Produkt puchowy z wyższą sprężystością waży mniej i daje się lepiej kompresować niż podobnie ciepły produkt wykonany z puchu gorszej jakości. Sprężystość 400-450 jest oceniana jako przeciętna, 500-550 – jako dobra, 550-750 – jako bardzo dobra, a 750+ to sprężystość doskonała. Większość naszych produktów puchowych posiada sprężystość powyżej 750 CUIN.

Mieszanka puchu i pierza

Kolejnym czynnikiem określającym właściwości kurtki puchowej, śpiwora lub innego produktu puchowego jest stosunek puchu do pierza. Puch wiąże więcej powietrza niż pióra i dlatego zapewnia lepszą izolację. Im wyższy skład procentowy puchu, tym lepsza termoizolacja przy tej samej masie. Przykładowy opis „90/10″ oznacza, że na 100 g wypełnienia przypada 90 g puchu.

Pochodzenie naszego puchu

Wysokiej jakości puch, który wykorzystujemy w naszej odzieży i ekwipunku, pochodzi z przemysłu spożywczego i został przetestowany zgodnie z amerykańskimi standardami. Współpracujemy z jednym dostawcą puchu, z którym utrzymujemy bliski i aktywny kontakt przez cały proces produkcyjny. Nasz dostawca podpisał kodeks postępowania, który uwzględnia między innymi ochronę zwierząt oraz umowę zabraniającą skubania puchu z żywych ptaków. Regularnie monitorujemy procesy produkcji puchu w ramach zapowiedzianych i niezapowiedzianych wizyt, składanych przez zespół zapewnienia jakości Fjällräven.

Jak prać kurtkę puchową?

Puch można prać, a czysty puch jest zawsze cieplejszy od zabrudzonego. Innymi słowy warto jest regularnie prać kurtkę: mniej więcej raz w roku, jeśli nosisz ją często. W przypadku wielu naszych produktów puchowych zalecamy korzystanie z usług profesjonalnej pralni i pranie w wodzie. Należy również przestrzegać instrukcji prania i suszenia umieszczanych na metce!

Jak prać produkty puchowe?

Pralka musi być na tyle duża, aby odzież mogła swobodnie się w niej poruszać. Wybierz program prania dla tkanin delikatnych. Właściwa temperatura to 30 lub 40°C. Zasuń wszystkie suwaki i wywróć kurtkę na drugą stronę.

Użyj łagodnego środka piorącego. Najlepiej nadają się do tego preparaty do prania puchu. Są one dostępne w dobrze wyposażonych sklepach turystycznych. Środek piorący nie może zawierać wybielacza. Ponadto nie jest dozwolone dodawanie do pralki płynu do zmiękczania tkanin.

Upewnij się, że kurtka została prawidłowo wypłukana (3-4 razy) odpowiednią ilością wody. Następnie użyj trybu wirowania, aby wysuszyć kurtkę w jak największym stopniu.

Umieść odwirowaną kurtkę w suszarce bębnowej wraz z dwoma lub trzema piłkami do tenisa. Suszarka bębnowa musi być również wystarczająco duża, aby kurtka swobodnie się w niej obracała. Piłki do tenisa pomagają równomiernie rozłożyć puch i zapewniają, że materiał pozostanie puszysty. Susz kurtkę w niskiej temperaturze przez możliwie jak najdłuższy czas. Możesz sprawić, aby puch równomiernie ułożył się w kanalikach, co jakiś czas wyjmując kurtkę z suszarki, potrząsając nią we wszystkich kierunkach i likwidując miejsca, w których nagromadziło się zbyt wiele puchu.

Suszenie trwa dłużej niż myślisz. Wiele suszarek bębnowych wyposażonych jest w automatyczny czujnik wilgoci, który można „oszukać”, gdy sucha jest wyłącznie warstwa zewnętrzna. Dlatego też konieczne może być kilkukrotne ponowne uruchomienie suszarki. Przed zakończeniem suszenia upewnij się, że kurtka jest całkowicie sucha, lekka i puszysta. Następnie powieś kurtkę na wieszaku, aby ją przewietrzyć.

Pranie bez użycia suszarki oznacza więcej pracy

Możliwe jest wysuszenie kurtki bez korzystania z suszarki bębnowej. Wymaga to jednak więcej pracy. W tym celu potrzebny będzie odpowiednio wentylowany pokój, a kurtkę należy potrząsać często i dokładnie w regularnych odstępach czasu, aby nie dopuścić do powstania grudek puchu. Jeśli masz dostęp do termowentylatora (np. we wspólnej pralni) będzie to znacznie łatwiejsze. Promienie słoneczne i wiatr również skrócą czas suszenia, jeśli warunki pogodowe pozwalają, aby suszyć odzież na zewnątrz. (Jednak nawet na wietrze i korzystając z wentylatora, konieczne będzie potrząsanie kurtką. Nie da się tego uniknąć!).

Więcej wskazówek dotyczących dbania o odzież puchową:

  • Gdy nie nosisz kurtki, zawieś ją na wieszaku i przechowuj w suchym, odpowiednio wentylowanym miejscu.
  • Jeśli kurtka jest mokra, upewnij się, że przed powieszeniem jej na wieszaku i schowaniem w szafie zdążyła wyschnąć.
  • Jeśli musisz schować mokrą kurtkę puchową do plecaka, nie zapomnij powiesić jej w odpowiednio wentylowanym miejscu, aby mogła wyschnąć, gdy tylko będzie to możliwe.
  • Jeśli materiał zewnętrzny ulegnie zabrudzeniu, czasem wystarczy przetrzeć kurtkę wilgotną szmatką. Możesz także usunąć luźne zabrudzenia, używając szczotki do odzieży!

Wybrane produkty wykonane z materiału Puch